Seminar istražuje kako se orijentišemo u složenosti savremenog sveta kroz posmatranje drugog reda – sposobnost da posmatramo kako (mi i drugi) posmatramo, sposobnost da meta-posmatramo. Polazeći od teorije medija Niklasa Lumana, kurs povezuje filozofiju, medije i umetnost kako bi učesnicima pomogao da bolje razumeju i jasnije promišljaju savremeno društvo oblikovano digitalnim medijima.
Prof. Hans-Georg Moeller, filozof, poznavalac Lumanovog dela i autor YouTube kanala Carefree Wandering, uvodi ključne koncepte medijske teorije 20. veka i objašnjava kako masovni mediji oblikuju našu stvarnost kroz posmatranje drugog reda. Njegova predavanja fokusiraju se na ulogu medija u konstrukciji društvenog značenja i nude Lumanovu teoriju kao alternativu tradicionalnim misliocima o medijima.
Prof. Žarko Aleksić, savremeni umetnik, predstavlja radove koji istražuju kako se umetnost proizvodi i tumači unutar institucionalnih okvira. Aleksić promišlja identitet, kredibilitet i ulogu posmatrača u svetu umetnosti.
Prof. Uroš Krčadinac istražuje kako veštačka inteligencija i generativni mediji utiču na to kako opažamo, stvaramo i kritikujemo. Njegove sesije uključuju studije slučaja o umetnosti vođenoj veštačkom inteligencijom i njenoj ulozi u oblikovanju identiteta, kulturnih narativa i naše orijentacije u algoritamskoj stvarnosti.
Kurs je nastao u produkciji Fondacije za filozofsku orijentaciju. ■